Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu zdarma
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Z historie paddleboardingu

Pojďme se spolu vydat na krátkou procházku historií, lemovanou mořem, pádly a - paddleboardem.

Paddleboarding.

Stand-up paddle.

SUP.

Pádlování ve stoje.

Zkrátka novodobý fenomén, který si nachází nové a nové příznivce po celém světě. Odkud se ale paddleboarding vzal?...


Pojďme se spolu vydat na krátkou procházku zajímavou historií, lemovanou mořem, pádly a – prknem nebo chcete-li – boardem, zvaným paddleboard. Pokud se někoho zeptáte, odkud se paddleboard vzal, většinou na vás bez zamyšlení vysype slovo Hawaii, pláž Waikiki... Pravda je ale taková, že lidstvo tak nějak od nepaměti mělo tendenci postavit se na desku, vzít do rukou větev/tyč/pádlo a pádlovat.

Tak například když dcera egyptského faraóna objevila dítě - Mojžíše - v koši ukrytém v rákosí, zjevně vyjížděla po Nilu, zatímco stála a pádlovala na malém člunu, aby tak měla lepší výhled. Spatřila a zachránila tak malé dítě, budoucího proroka a zachránce Židů, který je vyvede z Egypta.

Felipe Pomar, šampion světového surfování v roce 1965 a pyšný Peruánec věří, že jeho lidé stáli a pádlovali na svých svázaný rákosových plavidlech, které tak trochu zvláštně nazývali „berany“ - již v dávných dobách kolem roku 3000 BC. Pak je třeba zmínit arabsko-izraelské "pádelníky" ve Středomoří kolem r. 800 AD a "jednonohé" pádlující rybáře na jezeře Inle kolem r. 1200 AD. Můžeme si spolu říci, že se snad jednalo o předchůdce moderního stand-up paddleboardingu. Jak se ale tento prehistorický „paddleboarding“ vyvinul do moderního sportu?

Někteří ukazují na Havaji, na legendární pláž Waikiki v prvním desetiletí 20. století. Jenže: zdá se nepravděpodobné, ne-li nemožné, že by havajští surfeři stáli a pádlovali na svých úzkých, téměř bezvýtlakových olo a alaia prknech. Slavný americký spisovatel Samuel Clemens, známý pod jménem Mark Twain, cestoval jak na Sandwichovy ostrovy na Hawai, tak do Benátek v Itálii v roce 1865. V jeho památném cestopise z roku 1872 živě popsal surfování v Pacifiku a gondoliéry na Jadranu, ale nezmínil žádnou souvislost mezi nimi - což naznačuje, že v té době nikdo na Havaji na prkně nestál (na rozdíl od gondoliérů v Itálii).

Autor Jack London se o pádlování ve stoje nezmínil ve svém příběhu "A Royal Sport", který vyšel v roce 1907, a inovátor surfování Tom Blake, který přistál ve Waikiki v roce 1926 a stal se prvním sportovním studentem designu a historie surfů, o standup pádlování ve svých spisech taktéž nehovoří. Když se řekne filmy a fotografie z 20. a 30. let z Waikiki, to je hodně surfování, pádlování a výletní canoe, ale bez jediné známkay o komkoliv, kdo by stál a pádloval jako na paddleboardu.


A pak....najednou stopa. V McCoyově filmu z r. 2004 s názvem „Blue Horizon“ („Modrý horizont“) je černobílá stopáž, resp. klip , který zachytil Duka Kahanamoku (Hawajský olympijský vítěz a „otec moderního surfování“), který dělá něco, co vypadá jako stand-up pádlování. Stojí na něčem, co vypadá jako obrovský surf a pádluje přímo do vln s dvojitým kajakovým pádlem. Odborníci se shodují, že se jednalo o dárek australského záchranného týmu Dukovi někdy kolem r. 1939.

Takže na vině je Austrálie? Zdá se, že ano. Ale jak spojit ony snímky z r. 1939 s paddleboardovým šílenstvím, které zachvátilo národ o 70 později ?

Mladý muž jménem John Zapotocký, který surfoval na Waikiki s pádlem na počátku 60. let tvrdil, že byl inspirován Dukem Kahanamoku kolem roku 1955. Gerry Lopez, který vyrůstal na pláži repliky hodinek ve Waikiki zase tvrdí, že J-Zap (John Zápotocký) a Pops AhChoy byly v podstatě jedinými kluky, kteří ve stoje pádlovali (standup paddling) v 50., 60. a 70. letech. Pops AhChoy byl patronem rodiny chlapců na pláži a údajně začal s pádlováním ve stoje kvůli problému s kolenem.


Naše povídání o historii vzniku paddleboardingu se pomalu blíží ke konci. Pokud se jedná o novodobé dějiny, naše pátrání nás zavede na Maui do r. 1996: Laird Hamilton a Dave Kalama stojí na tandem boardech, poháněných pádly pro kanoe. 12. září 2002 na Malibu se Lairdova vize naplnila s plnokrevným paddleboardovým pádlem s americkou vlajkou. Toho dne jen málo pozorovatelů mělo vůbec tušení, co Laird dělá. Ale dnes, o 15 let později, je jasné, že Laird vynalezl zcela nový sport. Všechno, co se ve světě stand-up paddleboardu událo, se událo od onoho zářijového dne. Od té doby hovoříme o paddleboardingu.


Vítejte v zábavném světě SUP se značkou 99NoveNove !