Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu zdarma
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Jak vybírat?

Jak vybrat ten správný paddleboard? Který z nich je ten pravý? Nejlepší pro mě? To jsou otázky, které vás jistě napadnou při pohledu na nabídku paddleboardů různých tvarů a délky. Nebojte se, pro každého existuje vhodný paddleboard. Jde jen o to přijít na to, který je ten pravý právě pro vás.


Aby se dalo správně vybrat, je nutné si odpovědět na několik otázek.

Kde se budu nejčastěji na paddleboardu pohybovat – na přehradě, jezeře, klidnějším moři, anebo spíš na rozvlněné hladině? Tato otázka, resp. odpověď na ni, je zásadní pro výběr správného tvaru paddleboardu, neboť ne všechny se hodí do rozvlněných moří. Povětšinou platí, že čím dělší a užší paddleboard, o to méně se hodí na vodní hladiny s většími vlnami. Na druhou stranu takovýto paddleboard bude rychlejší a bude lépe držet vámi zvolený směr. Příkladem budiž velmi populární paddleboard NoveNove Corsa 12'6":


Další otázku, kterou bychom si měli při výběru položit, je váha jezdce, tj. jedná se o výběr správně dimenzovaného paddleboardu. Čím těžší jezdec, o to větší výtlak paddleboardu je potřeba.

Obecné pravidlo říká, že dvojnásobek váhy jezdce může mírně překračovat výtlak paddleboardu. Příklad: Máme paddleboard standartních rozměrů - délka 10'6", šíře 32", výše paluby 4 3/4", nominální výtlak 195 litrů. Otázka zní, jaká je maximální váha jezdce pro tento paddleboard, která nebude negativně poznamenávat jízdní vlastnosti takového paddleboardu? Odpověď zní 100 kg, protože 2x100kg=200kg, což právě mírně překračuje nominální výtlak paddleboardu 195 litrů.

Pokud vážíte víc, je lepší paddleboard se zvýšenou palubou 6", ale ještě lépe klidně paddleboard s nezvýšenou palubou 4 3/4", ovšem větší plochou. Proč? Protože díky větší ploše se váha rozprostře a paddleboard neklesne tolik, jako menší paddleboard s menší plochou. Větší paddleboard tak bude mít menší odpor při pádlování a pojede rychleji. To samé platí, pokud vybíráte spíše rodinný paddleboard, kdy se počítá s tím, že na něm může být v jeden okamžik i vícero lidí. Je ovšem velmi oblíbený i u jezdců vyššího vzrůstu, pro něž je širší báze tohoto paddleboardu velmi příjemná. Ve všech těchto případech je ideální volbou výborný rodinný/single SUP Touring 11' (délka 11'(335cm), šíře paluby 35" (89cm), výše paluby 6"(15cm) a luxusní výtlak 279 litrů-naprosto skvěle dimenzovaný paddleboard):Líbí se vám představa teambuildingu, stráveného na vodě na paddleboardu až pro 8 lidí najednou? :-) Tak zatlačte na svého šéfa, protože tohle je prostě paráda:

Vše ale závisí i na schopnostech jezdce, zda je například sportovně nadaný. Tito potencionální uživatelé nepotřebují paddleboard s předimenzovaným výtlakem, protože je dobrý předpoklad, že by je naopak v budoucnu takovýto model „brzdil“ v jejich rychlém rozvoji.

V neposlední řadě je dobré již předem vědět, zda se paddleboard má nebo nemusí dát oplachtit. Příkladem oplachtitelného paddleboardu je NoveNove Wind, neoplachtitelný je například iSUP 10'6" ElitePři správném výběru se pak hledí na tvar paddleboardu, kdy většinou platí, že čím delší paddleboard, tím bývá užší, je rychlejší, a déle drží směr jízdy při pádlování. Čím je naopak širší, o to se může jevit jako stabilnější, ovšem to platí hlavně pro vaše začátky – začátečníky však nebudete věčně – a nedrží tolik „stopu“ při pádlování. Kratší paddleboard je samozřejmě obratnější a proto se tyto typy používají též do vln – tj. u moře, kde jsou pořádné vlny. SUP Elite 9'2" případně Elite 9'10" je vzhledem ke své velikosti, tvaru a finkám výborným paddleboardem do vln - a to  jak pro dospělé, tak pro děti:


Je Váš výber omezen finančně? Nevadí, NoveNove přišla v roce 2018 s novým paddleboardem ECO 10'6", který se své třídě vyznačuje nadstandartním zpracováním za cenu, která se drží při zemi, má krásný design, 3 zabudované ohebné finy, které tak nikdy neztratíte ;-) a standartní výbavu. Výtlak 194 litrů, který dosahuje při standartní šíři paluby 32" (82cm) a výši 4 3/4" (12cm) pak zase zaručí, že se na něm může prohánět ať už lehký jezdec, anebo jezdec, vážící 100 kg. Je to tedy velmi univerzální paddleboard. Skvělá volba pro vás i pro půjčovny (nezapoměňte, finky jsou integrované a nikdy je neztratíte)!

K těmto otázkám samozřejmě přibývají též otázky výběru správného pádla, protože samotný paddleboard je jedna věc, ale potřebujete k němu "dopasovat" i správné pádlo. Chcete raději levnější, ale těžší pádlo, anebo si raději vyberete z nabídky pádel z jiných materiálů, než je slitina, které jsou lehčí, což je zásadní výhoda? Příkladem lehkého pádla je bambusové, nebo karbonové pádlo (zde a zde), které ocení ti z vás, kteří by rádi pádlo, které zbytečně neunavuje ruce:


Příkladem o něco těžšího, ovšem levnějšího pádla, je oblíbené slitinové 3-dílné pádlo (zde):


V nabídce jsou ovšem i pádla, která váhově leží mezi karbonovým a slitinovým pádlem-tzv. sklolaminátová pádla. Příkladem jsou sklolaminát/PVC pádlo repliky hodinek a 100% sklolaminátové pádlo (zde a zde):


Sami vidíte, že při výběru je nejlépe se předem zamyslet nad některými otázkami a ze všeho nejlépe neváhat a přímo zavolat samotnému prodejci.

Proto mi při výběru neváhejte zavolat (+420 775 056 007) nebo napsat (info@mujpaddleboard.cz), na vaše otázky rád odpovím. Společně se zamyslíme nad některými drobnostmi, které by vás možná ani při výběru nenapadly a pomůžu vám osobně při výběru paddleboardu, takříkajíc šitého na míru právě pro vás. Od toho tady jsem spolu se značkou NoveNove! ☺
Michal Tomica, distributor a prodejce paddleboardů NoveNove pro ČR.